Jana Machatová / Kristýna Španihelová / Peter Machata - Solvakia -Until 5-12-2021

Post an announcement here if you know of an upcoming or current silver exhibit.
Post Reply
dognose
Site Admin
Posts: 58980
Joined: Thu Dec 29, 2005 12:53 pm
Location: England

Jana Machatová / Kristýna Španihelová / Peter Machata - Solvakia -Until 5-12-2021

Post by dognose »

Orava Gallery
Hviezdoslavovo námestie 11
026 01 Dolný Kubín
Solvakia

Jana Machatová / Kristýna Španihelová / Peter Machata

Until 5th December 2021

Jana and Peter Machatovci presented themselves in the Orava Gallery with a separate exhibition of designer jewelry in 2013. After eight years, they returned to it with their current work and invited Kristýna Španihelová, who is exhibiting in Dolný Kubín, for the first time. All three authors have a common study background at the Bratislava VŠVU. By creating original jewelry, they successfully established themselves on the domestic art scene and gradually built a reputation in the international context - either by participating in symposia and exhibitions, including the most prestigious jewelry event Schmuck in Munich, or by representation in foreign collections and publications.

The exhibition is created in a specific area of ​​permanent exhibitions of Old Art of the 15th - 19th century and Slovak fine art of the 20th century, where three authors temporarily enter to expand it with a contemporary artistic view. Among the representative paintings and sculptures from the collections of the Orava Gallery documenting the development of fine arts in Slovakia from the Middle Ages to the beginning of the 21st century, they bring another art form - designer jewelry. They are not interested in commenting on the exhibits, but rather in a non-binding dialogue and finding parallels on a thematic, content or material level. Approximately 120 jewelery - mainly brooches and curtains - will be presented in a symbiosis with the space of expositions. The viewer can be convinced that, despite the miniature dimensions, contemporary designer jewelry is able to express itself on various topics and bring the same strong artistic statements as in other media. In the exhibited jewelery of Kristýna Španihelová, Jana Machatová and Petr Machat, it is mainly personal and historical memory, ecology, identity, corporeality, materiality, which enrich the exhibition with new perspectives by mutual confrontation.

In the previous period, Jana Machatová (1972 Hnúšťa) mainly focused on memories of her childhood spent in a Bratislava block of flats, in which motifs and symbols of socialism with irony referred to not so long ago history. The dominant theme of the recent period is her gender identity, the position of women in the historical context - shifts in the perception of women in her usual roles and characteristics. The starting material of her current work were clippings from the periodical press, discovered in the attic of a family cottage in Hodruš. Appropriated fragments from the Sunday supplement for women Frauen-Fleiss from 1909 - 1910, according to which the whole series is named, the author freely interprets and transforms into the form of contemporary jewelry. In addition to the unified depiction of a woman from advertising illustrations, she transfers to it motifs from period fashion, embroidery swatches, daily necessities and elements perceived in the past as typically feminine (kitchen tools, iron, corset, etc.). He enters the fragment of printed matter, encapsulated in epoxy resin, by intervention using traditional goldsmithing techniques. Whether impartially - simply by highlighting the motif, or with an ironic commentary, it allows us to look into the intimate female world stuck in the space-time of the Central Slovak mining town at the beginning of the 20th century. However, beneath the sentiment covered by more than a century of patina, there is an attempt to differentiate itself from the gender stereotypes that still dominate the lives of many women.

Peter Machata (1971 Nové Zámky) is a graduate sculptor whose jewelry has become the dominant medium. The ever-present sculptural aspect, supported by the control of current digital technologies (3D scanner, 3D printing), brings a special dimension to his jewelry and expands its expressive possibilities. Personal memories and relationships found a response in his work, which were reflected in a series of brochures created from the casts of the hands of family members, friends and their own. The area of ​​the jewelry, covered with "contours" of human palms and finger joints, is defined by elegant, almost "baroque" curves, highlighted by a refined setting of pearls and semi-precious stones. Several interpretations emerge in connection with them - the hand as a reference to the work one leaves behind, as an individual dactyloscopic trace, or an organ that conveys knowledge to us by touch or intimate touch. With the recurring motif of the wedding ring, Peter Machata naturally moves towards marriage and, by creating an archive with a "database" of handprints of family members, points to strong ties and gender continuity, which is fundamentally no different from building family portrait galleries in past centuries. Probes into the topography of the human body acquire sarcastic significance through the placement of symbols and "relics", and the stigmatized human palm suddenly refers to historical traumas, opens sensitive social themes, or just confronts nostalgia with memories of childhood.

The starting point of Kristýna Španihelová's jewelry work (1982 Valašské Meziříčí) with an overlap to the object is the study of matter in its primary essence, and at the same time as a mediator of emotions and various meanings (symbolic, spiritual, etc.).

Exhibition curator: Dagmar Adamusová


Kurátorka výstavy: Dagmar Adamusová

Jana a Peter Machatovci sa v Oravskej galérii predstavili samostatnou výstavou autorského šperku v roku 2013. Po ôsmich rokoch sa do nej znova vracajú so svojou súčasnou tvorbou a na spoluprácu si prizvali Kristýnu Španihelovú, ktorá v Dolnom Kubíne vystavuje po prvýkrát. Všetci traja autori majú spoločné študijné východiská na bratislavskej VŠVU. Tvorbou autorského šperku sa úspešne etablovali na domácej výtvarnej scéne a postupne si budovali renomé aj v medzinárodnom kontexte - či už účasťou na sympóziách a výstavách vrátane najprestížnejšieho šperkárskeho podujatia Schmuck v Mníchove, alebo zastúpením v zahraničných zbierkach a publikáciách.

Výstava je kreovaná na špecifický priestor stálych expozícií Starého umenia 15. – 19. storočia a Slovenského výtvarného umenia 20. storočia, kam traja autori dočasne vstupujú, aby ho rozšírili o súčasný umelecký pohľad. Medzi reprezentatívne maliarske a sochárske diela zo zbierok Oravskej galérie dokumentujúce vývoj výtvarného umenia na Slovensku od stredoveku po začiatok 21. storočia prinášajú ďalšiu umeleckú formu – autorský šperk. Nejde im o komentovanie vystavených exponátov, ale skôr o nezáväzný dialóg a hľadanie paralel v rovine tematickej, obsahovej alebo materiálovej. V symbióze s priestorom expozícií bude prezentovaných približne 120 šperkov – predovšetkým brošní a závesov. Divák sa môže presvedčiť, že napriek miniatúrnym rozmerom je súčasný autorský šperk schopný vyjadrovať sa k rôznym témam a prinášať rovnako silné umelecké výpovede ako je to v iných médiách. Vo vystavených šperkoch Kristýny Španihelovej, Jany Machatovej a Petra Machatu je to najmä osobná a historická pamäť, ekológia, identita, telesnosť, materialita, ktoré vzájomnou konfrontáciou expozíciu obohacujú o nové uhly pohľadu.

Jana Machatová (1972 Hnúšťa) v predchádzajúcom období tematizovala predovšetkým spomienky na detstvo strávené v bratislavskom paneláku, v ktorých motívy a symboly socializmu s iróniou odkazovali na nie tak dávnu históriu. Dominantnou témou posledného obdobia sa stáva jej rodová identita, postavenie ženy v historickom kontexte – posuny vo vnímaní ženy v jej zaužívaných rolách a charakteristikách. Východiskovým materiálom jej súčasnej tvorby boli výstrižky z dobovej tlače, objavené v podkroví rodinnej chalupy v Hodruši. Privlastnené fragmenty z nedeľnej prílohy pre ženy Frauen-Fleiss z rokov 1909 - 1910, podľa ktorej nesie názov celá séria, autorka voľne interpretuje a pretvára do podoby súčasného šperku. Popri unifikovanom zobrazení ženy z reklamných ilustrácií do neho prenáša motívy z dobovej módy, vzorníkov výšiviek, predmety dennej potreby a prvky, vnímané v minulosti ako typicky ženské (kuchynské náradie, žehlička, korzet a pod). Do fragmentu tlačoviny, zaliateho epoxidovou živicou, vstupuje intervenciou tradičnými zlatníckymi technikami. Či už nestranne - prostým vyzdvihnutím motívu, alebo s ironickým komentárom, umožňuje nám nahliadnuť do intímneho ženského sveta uviaznutého v časopriestore stredoslovenského banského mestečka začiatku 20. storočia. Spod sentimentu prekrytého vyše storočnou patinou sa však prediera snaha vymedziť sa voči rodovým stereotypom, ktoré dodnes ovládajú životy mnohých žien.

Peter Machata (1971 Nové Zámky) je vyštudovaným sochárom, ktorého dominantným médiom sa stal šperk. Stále prítomný sochársky aspekt, podporený ovládaním súčasných digitálnych technológií (3D skener, 3D tlač) vnáša do jeho šperkov osobitý rozmer a rozširuje jeho výrazové možnosti. Aj v jeho tvorbe našli odozvu osobné spomienky a vzťahy, ktoré sa premietli do sérií brošní vytvorených z odliatkov rúk členov rodiny, priateľov i svojich vlastných. Plochu šperkov, pokrytú „vrstevnicami“ ľudských dlaní a článkov prstov, vymedzujú elegantné, takmer „barokové“ krivky, zvýraznené rafinovaným osadením perál a polodrahokamov. V súvislosti s nimi sa vynárajú viaceré interpretácie - ruka ako odkaz na prácu, ktorú človek po sebe zanechá, ako individuálna daktyloskopická stopa, alebo orgán, ktorý nám hmatom či dôverným dotykom sprostredkúva poznanie. Opakujúcim sa motívom obrúčky sa Peter Machata prirodzene posúva k manželstvu a vytváraním archívu s „databázou“ odtlačkov rúk členov rodiny poukazuje na pevné väzby a rodovú kontinuitu, ktorá sa v zásade nelíši od budovania rodových portrétnych galérií v minulých storočiach. Sondy do topografie ľudského tela nadobúdajú osadením symbolov a „relikvií“ sarkastický význam a stigmatizovaná ľudská dlaň zrazu odkazuje na historické traumy, otvára citlivé spoločenské témy, alebo len tak nekonfliktne s nostalgiou načiera do spomienok na detstvo.

Východiskom šperkárskej tvorby Kristýny Španihelovej (1982 Valašské Meziříčí) s presahom k objektu je skúmanie matérie vo svojej primárnej podstate, a zároveň ako sprostredkovateľa emócií a rôznych významov (symbolických, spirituálnych atď.) Vo svojich šperkoch používa široké spektrum materiálov predovšetkým organického pôvodu. Pracuje s kosťami, krvou, kožou či vlasmi – prapôvodnými materiálmi, ktoré sa spájajú so vznikom prvých umeleckých foriem i ďalšími substanciami, ktoré sú v kontexte šperku prekvapivé (zemiakové hľuzy, krovky chrobákov, cukor, mlieko, rašelina, asfalt atď.) Autorka po nich siaha ako po plnohodnotnej matérii, rovnocennej s drahými kovmi. Biologický materiál vyvoláva v divákovi často nepríjemné asociácie, pre Kristýnu Španihelovú však práca s ním znamená spôsob, ako „mŕtvej“ hmote vdýchnuť nový život. Prostredníctvom neho nám pripomína vlastnú pominuteľnosť a navádza k prehodnoteniu životných preferencií. Organické materiály alebo vlastnoručne vytvorené hmoty dopĺňa zlatom, striebrom, koralom, perlami a pod. Ich kombinovaním a miešaním v alchymistickom zmysle narúša stereotypy vnímania šperku, skúma jeho emocionálnu podstatu a odkazuje na nekonečný prírodný kolobeh vzniku a zániku. S ním súvisí princíp recyklácie, ktorý je autorkinou reakciou na konzumný spôsob života, drancovanie nerastných surovín a ekologické katastrofy. Okrem týchto námetov do svojich šperkov prenáša historické, literárne inšpirácie a podobne ako Jana Machatová otázky vlastnej rodovej identity.

Dagmar Adamusová

Opening hours: 10.00 - 17.00, daily

Admission: Check website

http://www.oravskagaleria.sk/nadvorie.html
Post Reply

Return to “Museum Exhibitions - Silver - Temporary”