Online Encyclopedia of Silver Marks, Hallmarks & Makers' Marks
• • •
Dublin's Masters & Wardens

    www . 925-1000 . com   ••    www . 925-1000 . com   ••    www . 925-1000 . com  

The Goldsmiths' Company of Dublin
By H. F. BERRY, M.A., M.R.I.A.
(published Jan. 1902)
LIST OF - MASTERS AND - WARDENS
(compiled From The Journals, Etc.)
1637 To 1800
• • •
1637 - 1721                    1722 - 1760                    1761 - 1800
1722-3
Erasmus Cope - master
Edmond Sturgys - warden
Mathew Walker - warden
Edward Barrett - warden (decd., and 28 June, 1723, John Clifton elected in his stead).

1723-4
Erasmus Cope - master
Mathew Walker - warden
John Clifton - warden
Philip Kinnersly - warden

1724-6
Mathew Walker - master
John Clifton - warden
Philip Kinnersly - warden
Thomas Crampton - warden
(watchmaker)

1726-6
John Clifton - master
Philip Kinnersly - warden
Thomas Crampton - warden
Simon Young - warden

1726-7
Arthur Weldon - master
Thomas Crampton - warden
Simon Young - warden
John Taylor - warden

1727-8
Philip Kinnersly - master
Simon Young - warden
John Taylor - warden
Joseph Blundell - warden

1728-9
Edmond Sturgys - master
John Taylor - warden
Joseph Blundell - warden
Roger Finch - warden

1729-30
Thomas Cope - master
Joseph Blundell - warden
Roger Finch
William Sinclare - warden

1730-1
Henry Daniell - master
Roger Finch - warden
William Sinclare - warden
Noah Vialas - warden

1731-2
Roger Finch - master
William Sinclare - warden
Noah Vialas - warden
Charles Leslie - warden

1732-3
Roger Finch - master
Noah Vialas - warden
Charles Leslie - warden
William Williamson - warden

1733-4
William Barry - master
Charles Leslie - warden
William Williamson
Robert Calderwood - warden

1734-5
William Sinclare - master
William Williamson - warden
Robert Calderwood - warden
Thomas Williamson - warden

1736-6
Charles Leslie - master
Robert Calderwood - warden
Thomas Williamson - warden
George Cartwright - warden

1736-7
Robert Calderwood - master
Thomas Williamson - warden
George Cartwright - warden
John Wilme - warden

1737-8
William Williamson - master
George Cartwright, - warden
John Wilme - warden
Martin KirKpatrick - warden
(watchmaker)

1738-9
George Cartwright - master
John Wilme - warden
Martin Kirkpatrick - warden
Andrew Goodwin*

1739-40
John Wilme - master
Martin Kirkpatrick - warden
Andrew Goodwin - warden
Isaac D'Olier - warden

1740-1
Martin Kirkpatrick - master
Andrew Goodwin - warden
Isaac D'Olier - warden
David Bomes - warden

1741-2
Noah Vialas - master
Isaac D'Olier - warden
David Bomes - warden
James Whitthorne (watchmaker) - warden
















• • •




Originally published in the Journal of the Cork Historical and Archaeological Society, January 1902
1742-3
Robert Billing - master
(jeweller)
David Bomes - warden
James Whitthorne - warden
Thomas Isaac

1743-4
David Bomes - master
James Whitthorne - warden
Thomas Isaac - warden
Thomas de Limarest - warden
(jeweller)

1744-5
James Whitthorne - master
Thomas Isaac - warden
Thomas de Limarest - warden
Thomas Blundell - warden
(clockmaker)

1745-6
John Freeze - master
Thomas de Limarest - warden
Thomas Blundell - warden
Deacon Standish - warden
(jeweller)

1746-7
Andrew Goodwin - master
Thomas Blundell - warden
Deacon Standish - warden
William Townsend - warden

1747-8
Thomas Blundell - master
Deacon Standish - warden
William Townsend - warden
James Champion - warden
(jeweller)

1748-9
Deacon Standish - master
William Townsend - warden
James Champion - warden
Daniel Onge - warden

1749-50
William Townsend - master
James Champion - warden
Daniel Onge - warden
Bartholomew Mosse - warden

1750-51
John Moore - master
Daniel Onge - warden
Bartholomew Mosse - warden
(decd., and 21 May, 1751,' Christopher Skinner elected in his stead).
John Letablere - warden (a lapidary)

1751-2
Daniel Onge - master
(decd., and 3 July, 1752, John Moore elected in his stead)
John Letablere - warden
Christopher Skinner - warden
(jeweller)
Richard Eaton - warden

1752-3
Isaac D'Olier - master
Christopher Skinner - warden
Richard Eaton - warden
Thomas Parsons - warden

1753-4
James Champion - master
Richard Eaton - warden
Thomas Parsons - warden
Mathias Browne - warden
(silversmith)

1754-5
Christopher Skinner - master
Thomas Parsons - warden
Mathias Browne - warden
George Beere - warden

1755-6
Thomas Parsons - master
Mathias Browne - warden
George Beere - warden
William Wilson - warden
[ocr errors]

1756-7
William Currie - master
George Beere - warden
William Wilson - warden
Nathan Murray - warden

1757-8
George Beere - master
William Wilson - warden
Nathan Murray - warden
Robert Hopkins - warden

1758-9
William Wilson - master
Nathan Murray - warden
Robert Hopkins - warden
Edward Mockler - warden

1759-60
James Vidouze - master
Kownes' Street (jeweller)
Robert Hopkins - warden
Ormond Quay
Edward Mockler - warden
Ormond Quay
Thomas Durton - warden
Skinners' Row
Related Irish Pages at 925-1000.com:

Dublin Date Letters & Makers' Marks

Irish Provincial Makers' Marks

Irish Retailer Marks


Related British Pages at 925-1000.com:
British Hallmarks Explained
London Date Letters • 1696 - 1935 & Maker's Marks
Birmingham Date Letters • 1773 - 1924 & Maker's Marks
Chester Date Letters • 1701 - 1925 & Maker's Marks
Exeter Date Letters • 1701 - 1883 & Maker's Marks
Newcastle Date Letters • 1702 - 1884 & Maker's Marks
Sheffield Date Letters • 1773 - 1916 & Maker's Marks
York Date Letters • 1559 - 1858 & Maker's Marks
Edinburgh Date Letters • 1681 - 1931 & Maker's Marks
Table of Glasgow Date Letters • 1819 - 1896
Examples of British Import Marks

• • •

Looking to do further research? Have a mark you can't identify? Join the forum.



© 2000 - 2015
925-1000.com
all rights reserved